Mieszkania Treningowe

„Trening mieszkalnictwa drogą do samodzielności”

Projekt realizowany jest od stycznia 2014r. w ramach zadań zleconych ze środków pozyskiwanych w ramach kolejnych konkursów PFRON:
„Kurs na samodzielność – zwiększenie aktywności osób niepełnosprawnych w życiu społecznym”,  „Sięgamy po sukces”,
„Szansa-Rozwój-Niezależność”.

 

Głównym celem projektu jest zwiększenie samodzielności i zaradności osobistej osób
z niepełnosprawnością intelektualną oraz nabycie przez nich umiejętności umożliwiających przygotowanie do niezależnego funkcjonowania w życiu codziennym.

Projekt realizowany jest w lokalach mieszkalnych w budynku użyczonym od Gminy Miejskiej Głogów. Do realizacji projektu przeznaczone są trzy mieszkania, w tym dyżurka – pomieszczenie dla asystentów realizujących projekt. Każde z mieszkań posiada dwa pokoje, aneks kuchenny i łazienkę oraz w jednym z mieszkań znajduje się wspólny salon do spędzania czasu wolnego, spotkań integracyjnych, organizacji zajęć terapeutycznych.
Wokół budynku do dyspozycji uczestników jest ogrodzony, częściowo zagospodarowany teren rekreacyjny.

Cel realizowany jest przez zapewnienie treningów usamodzielniających przy niezbędnym wsparciu asystentów.
W ramach projektu prowadzone są miesięczne treningi, z których jednocześnie skorzysta 6 osób.

Każdy uczestnik ma zdiagnozowany potencjał rozwoju społecznego i funkcjonalnego za pomocą kwestionariusza predyspozycji oraz opracowany indywidualny plan działania. Projekt realizują zatrudnieni asystenci, którzy poprzez określone zajęcia i treningi uczą, wspierają, usprawniają wykonywanie czynności we wszystkich obszarach życia, rozwijają umiejętności niezbędne w codziennym życiu.

Główne treningi to: trening kulinarny, gospodarczo-higieniczny, uspołeczniający oraz poprawiający umiejętności organizowania wolnego czasu.

Ponadto asystenci służą wsparciem przy rozwiązywaniu problemów czy wzmacnianiu pozytywnych zachowań. Usługi asystentów na rzecz uczestników projektu są świadczone w sposób ciągły – przez cały tydzień, w ciągu całego roku (oprócz niektórych świąt) poprzez bezpośrednie udzielanie wsparcia oraz poprzez nadzór nocny jako wsparcie bezpośrednie.

Aktualnie mieszkańcy wspierani są przez asystentkę – Annę Wójcik.

Kontakt:

Anna Wójcik- koordynator projektu.

Tel: 722 071 099

Mail: wtzarka@wp.pl