Z cyklu „Co w pracowniach piszczy?”🧐 Pracownia ceramiczna – SZKLIWIENIE👌
#wtzarkagłogów
#wtzarkapracowniaceramiczna
👉W pracowni ceramicznej jednym ze znaczących etapów powstawania prac jest szkliwienie. Poznajemy zatem rodzaje szkliw, ale również sposoby ich nakładania. Szkliwo to nie farba, a szkliwienie nie jest malowaniem ☝️
🤓“Szkliwa ceramiczne to rodzaj polewy nakładanej na czerepy ceramiczne, która po wypaleniu tworzy cienką warstewkę szkła krzemianowego” stanowi ono zatem cienką warstewkę szkła stopioną w trakcie procesu wypalania na powierzchni wyrobu surowego bądź uprzednio wypalonego na biskwit.
👌Szkliwa nadają estetycznego wyglądu, ale również poprawiają właściwości użytkowe i techniczne (wytrzymałość mechaniczną, powodują nieprzepuszczalność dla cieczy itp.)
Mamy różne rodzaje szkliw, np. w zależności od temperatury topnienia, wyglądu powierzchni oraz rożne metody szkliwienia.
👉Trzy podstawowe to:
🔘szkliwienie przez zanurzenie
🔘natrysk
🔘malowanie pędzlem (jest to metoda najbardziej popularna wśród osób, które wykonują z gliny przedmioty różnego zastosowania, często drobne, ale nie tylko i chcą je ozdobić wieloma barwami. Często również zdarza się, że przedmioty ceramiczne wypalone na biskwit, tzw czerepy, są ozdobione formami w rozmaitych kształtach, które aż się proszą o to, aby nadać im różne kolory)
Więcej informacji na temat szkliwienia można znaleźć w poniższych linkach:
-file:///C:/Users/Marlena/AppData/Local/Temp/HCEZC-W-AGH_wyklad2_szkliwa-1(1).pdf
–https://ceramiczna-przygoda.pl/na-czym-polega-szkliwienie-ceramiki/
–https://www.smaksztuki.pl/pl/n/280
–https://at-ceramika.pl/gb/blog/feel-the-clay-szkliwienie-jak-nakladac-szkliwo-pedzlem-b20.html






















