Z cyklu „Co w pracowniach piszczy?” Pracownia muzyczno-teatralna – muzycznie
Muzyka to jeden z najstarszych sposobów uzewnętrzniania przeżyć i emocji, wpływa przy tym na różne sfery funkcjonowania człowieka: procesy poznawcze, sferę ruchową, procesy emocjonalne i sferę społeczną.
Muzykoterapia jako swoista metoda terapeutyczna, która wielostronnie wykorzystuje wieloraki wpływ muzyki, pozytywnie oddziałuje na psychosomatykę człowieka. Poprzez różne elementy (tempo, rytm) i rodzaje działań (łączenie z działaniami plastycznymi, ruchem, śpiewem), zróżnicowane formy odbierania i uprawiania (muzykoterapia receptywna, aktywna), muzyka wywiera leczniczy wpływ nie tylko na dzieci, ale także osoby dorosłe.
Muzykoterapia wpływa także na dobre samopoczucie, wyzwala radość z towarzystwa innych ludzi i działania, podnosi samoocenę, pozwala się zrelaksować, obniżyć napięcia mięśniowe czy psychiczne.
Co robimy na zajęciach?
– gramy na instrumentach perkusyjnych, na djembe
– poznajemy różnorodne instrumenty, gramy na instrumentach etniczno-archaicznych, terapeutyczno-relaksacyjnych, tworzymy własne, poszukujemy i odkrywamy dźwięki w otoczeniu – gra na słomce, na miskach, na słoikach, łyżkach itp.
– tworzymy opowieści relaksacyjno-muzyczne, tła muzyczne, prowadzimy dialogi muzykoterapeutyczne
– poddajemy się masażom dźwiękiem i sami próbujemy swoich sił
– doświadczamy zabaw muzycznych, gier i zabaw z bum bum rurkami,
– nie brakuje zajęć z elementami rytmiki/logo rytmiki oraz wokalnych z elementami ćwiczeń artykulacyjnych, fonacyjnych, dykcyjnych
– uwalniamy nasz głos
– wspólnie muzykujemy i improwizujemy
– doświadczamy muzykoterapii pasywnej i aktywnej (muzykoterapia integralna, Mobilna Rekreacja Muzyczna Macieja Kieryło, body percussion)
-przygotowujemy się do występów wokalnych we współpracy z panią Bogusią