Z cyklu „Co w pracowniach piszczy?”? Pracownia ceramiczna – ODLEWY?
?Pracownia ceramiczna umożliwia poznanie różnych technik pracy w glinie. Jedną z nich są odlewy w formach gipsowych.
?Odlewanie w formach gipsowych z upłynnionej masy ceramicznej to najprostszy sposób, aby szybko i w dużych ilościach wykonać powtarzalne naczynia.
?Przed przystąpieniem do odlewania, najważniejszą czynnością jest dokładne wymieszanie masy w wiaderku. Masa powinna mieć bardzo rzadką konsystencję, dlatego należy ją jak najdłużej mieszać – nawet około 10 minut.
☝️Dzięki odlewaniu z rzadkiej masy otrzymamy bardzo równe, bez zacieków i cienkie ścianki naczynia. Do czystej i osuszonej formy powoli wlewamy wąskim strumieniem upłynnioną glinę.
☝️Ponieważ gips chłonie wodę z masy lejnej, na ściankach formy osiada gęsta warstwa gliny. Im dłużej trzymamy ją w formie, tym grubsze wytworzą się ścianki odlewanego naczynia.
☝️Kiedy grubość ścianki naczynia będzie wystarczająca (np. po około 5-8 minutach przy niewielkich przedmiotach), nadmiar masy znajdującej się w formie odlewamy z powrotem do wiaderka. Formę przez jakiś czas pozostawiamy do góry nogami i pozwalamy, aby nadmiar gliny lejnej powoli ściekł.
☝️Po wyschnięciu naczynia, mokrą gąbką lub papierem ściernym usuwamy wszelkie niedoskonałości oraz szwy powstałe po złączeniu formy. Czas na pierwszy wypał 🙂
(źródło: https://www.ceramiq.pl/aktualnosci/odlewanie-z-masy-lejnej-w-formach-gipsowych)
#wtzarkagłogów
#wtzarkapracowniaceramiczna