?Z cyklu „Co w pracowniach piszczy?” ? Pracownia krawiecka cd.

?Z cyklu „Co w pracowniach piszczy?” ? Pracownia krawiecka cd.
Dzisiaj słów kilka o haftowaniu. W pracowni krawieckiej spotkamy się haftem krzyżykowym, półkrzyżykowym, a nawet haftem Richelieu.
?„Haftowanie krzyżykiem jest jak lekarstwo bez recepty – poprawia sprawność manualną i koncentrację, odpręża i daje poczucie oderwania od problemów.” (więcej – https://www.coricamo.pl/…/haft-krzyzykowy-dla…)
?Haft krzyżykowy to rodzaj haftu, w którym na materiale w formie siatki o jednakowej na całej powierzchni gęstości oczek (kanwie) wykonuje się tzw. „krzyżyki”. Są to podstawowe elementy haftu krzyżykowego. Powstają one przez przeplecenie kolorowej nici przez oczko kanwy, a następnie zrobienie tego samego w taki sposób, aby kolejna część nitki pokryła poprzednią, przecinając ją pod kątem prostym (krzyżyk). (źródło: Wikipedia)
?Haft Richelieu zwany inaczej haftem weneckim to biały haft z dzierganymi ażurowymi kompozycjami, uzupełnionymi pajączkami, słupkami, które umieszczane są w miejscu wyciętej tkaniny. Nazwa haftu pochodzi od jego wielkiego miłośnika i propagatora – kardynała Richelieu, pierwszego ministra Francji z czasów Ludwika XIII. Druga nazwa tego haftu – haft wenecki – wzięła się stąd, że ten rodzaj haftu pojawił się w Wenecji. (źródło: https://e-obrus.pl/pol_m_Kolekcje_Haft-Richelieu-319.html)